Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Tüp Bebek Ücretleri

Tüp Bebek Ücretleri


28.10.2009 11:55:20 Ziyaret Sayısı: 13805

1.      Kliniklerde uygulanan tüp bebek tedavisinin çok yüksek olduğu yönünde iddialar ortaya atılıyor, bu doğru mu?

 Türkiye’de uygulanan tüp bebek tedavi ücretleri standartın çok altındadır. Amerika’da 15.000 USD, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde dahi 3-4.000 Euro arası olan ücretler Türkiye’de şu an 2.500 USD civarında sabitlenmiştir.

Türkiye’deki gebelik oranları da belli başlı merkezlerde dünya standartlarında veya onun daha üzerindedir.

Türkiye’de yapılan pek çok exstra için örneğin mikroenjeksiyon, yardımcı yuvalama ve lazerle yardımcı yuvalama gibi özel tedavilerde ise extra ücret alınmamaktadır.

Yurt dışında ise bütün bu extra ücretler bütün bu extra tedaviler extra ücretlere bağlıdır.

Örneğin mikroenjeksiyon için 1000 Euro civarında yardım yuvalama için de 250-500 Euro civarı arasında ek ücret talep edilmektedir.

2.      Devlet hastaneleri ve klinik ücretleri arasında ciddi fark var mı? Eğer varsa bunun diğer tedavi ücretlerinden yüksek olmasını neye bağlıyorsunuz?

 Devlet hastaneleri ve klinik ücretleri arasında  yerine göre 500 ile 750 USD arasında bir fark vardır ki bu kliniklerin masraflarının daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Devlet hastanelerinde elektrik, su, giderler, doktor ücretleri yok denilecek azdır, kliniklerse bu ücretleri kendi ceplerinden ödemektedir.

Dolayısıyla bir devlet kuruluşunda bir günde 1.500 USD civarında ücret alınıyorsa kliniklerde bunun en az iki katının alınması çok normaldir.

Aynı zamanda pek çok kiliniğin gebelik oranı, hastayla olan iletişim, hastanın takibi gibi çok özel ve ciddi farklılıklar mevcuttur.

 3.      Farkını etkileyen faktörler nelerdir?

 Bunu üstte açıklamış bulunmaktayım.

4.      Bir takım organizasyonlar tedavi ücretlerinin düşmesi için çabalıyorlar, tüp bebek ücretleri düşüyor olabilir mi?

 Genellikle kuruluşlar tüp bebek ücretinin düşmesini sağmaya çalışmaktadırlar.

Bunda temel amaç hastaya daha çok ücretle tüp bebek götürmenin yanısıra bu kuruluşlar bu konuda bir sivil toplum örgütü olarak değişik,  politik ve maddi çıkarlar da gütmektedirler.

Örneğin bazı kuruluşla ücret düşürülmesine karşı bazı maddi imkanlar talep etmektedirler.

Sonuç olarak Türkiye’deki tüp bebek ücretleri şu an olabilecek en düşük düzeye yakındır ve bunun altındaki ücretlerde kalitede ister istemez bir bozulma söz konusu olacaktır.