Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Kadınlarda Kısırlık

Kadınlarda Kısırlık


30.10.2009 15:01:56 Ziyaret Sayısı: 11854

KADIN DEĞERLENDİRMESİ:

Kadınların gebe kalabilmesi için yeterli sperm kadar rahim ağzının spermlere uygun olması, rahmin içinde ciddi anomalilerin olmaması gerekir.

Hiç olmazsa bir kanalın açık olması ve görevini yapıyor olması, yumurtalıklarında her ay yumurtlama olması ve karın içinde birtakım yapışıklıkların olmaması gibi bir sürü koşul gereklidir.

Dolayısıyla kadının incelenmesi daha çok zaman alır.

Kadınların yumurtalıklarının etkin olup olmadığını anlamak  için âdetin üçüncü günüde FSH, LH, E2 hormonlarına ve yine gebeliğe etkili olabilecek Prolaktin ve TSH hormonlarına bakılması uygun olur.

Bunları çözerken FSH önemlidir. FSH kadının ‘'sperm sayımı diye adlandırılır‘' normalde 10'dan daha düşük olması gereklidir, 10- 15 arasında gebelik şansında zayıflama 15'in üzerinde de çok ciddi bir zayıflama olur.

Özellikle 40 yaş üzerindeki kadınlarda FSH'nin değerlendirmesi çok önemlidir ve FSH düzeyine göre tedaviye hız verilmesi uygun olur.

Kadın hormonları normal çıkarsa, kadının genel fizik muayenesi ve vajinal muayenesi normalse, erkeğinde spermi iyi ise daha fazla araştırmaya gerek olmadan yumurtlamayı biraz daha takviye ederek tedaviye başlanabilir.

Yani kadının yumurtasının 1'den çok yapılması için her ay 5 gün kadar ilaçlar verilir ve bunlarla ultrason takibi ile yumurtlama izlenir, cinsel ilişki günleri saptanır ve bu tedavi 3-4 ay devam eder.

Kadında yumurtlama sorunu varsa yine aynı tedaviyi uyguluyoruz.

Kadınlarda yumurtlama sorununa yol açan en özel hastalıklardan bir tanesi Polikistik Yumurtalıktır.

Bu hastalıkta kadının kanındaki LH hormonu FSH hormonundan daha yüksektir ve bunun doğurduğu bir yumurtlama engellemesi vardır.

Bu kişilerin yumurtalıklarında yumurtlamamış bir sürü yumurtanın birikmesi ile olan özel bir görünüm mevcuttur.

Polikistik demek; bir sürü büyümemiş yumurtanın (kistin) izlenmesi demektir.

Bazılarına haplarla yumurtlama tedavisi yapılır, başarılı olunamazsa iğnelere geçilir hatta bazen Laparoskopi dediğimiz ameliyatla yumurtanın kabuğunun değişik yerlerinden delikler açılır ve yumurtlama gerçekleştirilmeye çalışılır yine de başarılı olunmazsa tüp bebek tedavisine geçilir.

RAHİM RÖNTGENİ

Kadın yumurtlama tedavisi belli bir süre gebe kalmaması durumunda rahim röntgenine sıra gelir.

Rahme boyalı bir ilaç verilir ve röntgenle bunun kanallardan geçip geçmediğine bakılır aynı zamanda rahmin içine de bir yer kaplayıcı hastalıklara ( polipler, myomlar, urlar gibi ) bakılır.

Röntgenle rahim içinde yer kaplayıcı hastalık görünürse bunlar histeroskopi dediğimiz yöntemle çıkartılmalıdır.

Histeroskopi'de hafif bir anestezi altında rahme girilir, özel bir ışıklı alet yardımıyla bu myom veya polipler kesilir, çıkartılır rahim için normal hale getirilir.

Bazı röntgenlerde rahimde doğuştan olan bazı bölmeler ve darlıklar görülür ki bunlarda yine Histeroskopik yöntemle düzeltilmelidir.

Her iki kanalında tıkalı olması durumunda mümkünse laparoskopi ameliyatıyla kanalın açılmasına çalışılır açılamazsa kişi yine tüp bebeğe yönlendirilir.

En az bir kanalın açılması durumundaysa tüp bebek öncesi diğer klasik yöntemler denenmelidir.

YUMURTLAMA FONKSİYONUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ

Kadın yumurtasından adetten sonra bir tane seçilmiş yumurta büyümeye başlar ve yaklaşık 14.cü günde çatlayarak içindeki yumurta rahim kanalına düşer.

Bazı kadınlarda bu işlev olamamaktadır.

Kadınlar ultrasonla yumurtlama takibi dediğimiz bir tetkikle araştırılır ve yine yumurtlamanın olmadığı görülürse ( kadın hormonları ) ve yumurtlatıcı ilaçlar ve iğnelerle yumurtlama sağlanması çalışılır.

Bunun sağlanmasına rağmen gebelik olmaz ise aşılama veya tüp bebek tedavilerine geçilmelidir.

Laparoskopi ameliyatı (neştersiz ameliyat); kadında hiçbir sebep bulunamama durumunda bazen bir sebep aramak için anestezi altında neştersiz ameliyat denilen bir yöntemle göbek deliğinden küçük bir çizik yapılır ve içeriye ışıklı bir alet sokulur ve karın içi izlenir.

Karın içinde kadının geçmişte yaşadığı iltihaplı olaylardan kaynaklanabilecek yapışıklıklar görülebilir.

Bu yapışıklıklar yumurtalık kanalıyla yumurtalık arasındaki ilişkiyi bozabilir ve yumurtanın yumurtalık kanalına düşmesini engelleyebilir.

Böyle yapışıklıklar varsa bunlar laparoskopi esnasında temizlenir.

Bazen de kadında endometriozis denilen bir hastalık bulunur.

Endometriozis kadının her ay adet olduğu rahim zarının rahmin dışındaki bazı yerlerde de mevcut olmasıdır. Bazen adet esnasında geri akarak oluşur veya bazen doğuştan mevcuttur.

Bu noktalardaki rahim zarı parçacıkları her ay kadın adet olduğunda onlarda kendi âdetini olurlar ve yarattıkları kanamalı salgıyla batın içinde yapışıklıklar ve yine bazı salgıladıkları maddelerle yumurtlamanın engellenmesi, yumurta kalitesinin bozulması gibi zararlara yol açarlar.

Endometriozis laparoskopi esnasında tamamen giderilmelidir.

Laparoskopi aynı zamanda tıkalı kanalların açılması içinde bir yöntemdir ve başarıya ulaştığı takdir de kişiye doğal gebelik şansını tanır.

Sayın okuyucularım görüldüğü gibi kadının araştırılması biraz daha uzun sürer çünkü kadının araştırılacak pek çok şeyi vardır.

Tüm bu yapılan araştırmalar normal çıkarsa, erkeğinde spermi normal ise biz buna sebebi bilinmeyen kısırlık diyoruz.

Tabi mutlaka bir sebebi vardır bugünkü teknoloji ile bu kadar anlaşılıp bilinebilmektedir.

Bu sebeplerin bazıları tüp bebek yaptığımız fakat uygulaması esnasında ortaya çıkıyor.

Bazı sperm yumurtayı dölleyemiyor veya yumurtanın kalitesi hep kötü oluyor ve döllenemiyor.

Bazı çiftlerde döllenmiş yumurta hiçbir zaman bölünüp bir embriyo haline gelemiyor veya gelse bile çok kalitesiz embriyolar üretebiliyor ve bu şekilde de kişi gebe kalamıyor.

Tüp bebek uygulamalarında dahi anlaşılamayan birtakım sebepler vardır.

Bize başvuran çiftlerin yaklaşık %25‘inde etkin bir sebep bulunmamaktadır.

Ama sebebi bilinmeyen grupta yapılan tedavilerle başarılı bir şekilde çocuk sahibi olabilmektedir.

Onun için sebep bilinmediği için psikolojiktir veya kafana çok fazla takma geçer tarzı açıklamalar uygun değildir.

Bu çiftlerinde tedaviye ihtiyacı vardır.