Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Tek Embryo yönetmeliği

Tek Embryo yönetmeliği


30.10.2009 15:03:49 Ziyaret Sayısı: 6163

EMBRİYO TRANSFERİ:

Kaç tane embriyo konmalıdır? İkiz, üçüz ihtimali çok mudur?

 Tüp bebek hastalarının bize sorduğu en sık sorulardan bir tanesi de bana kaç tane embriyo koyacaksınız ve benim ikiz, üçüz ihtimalim var mı?

Pek çok ailece ikiz çok hoşlanılan bir sonuçtur fakat özellikle üçüz ve dördüzler çok büyük sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Onun için tüp bebek tedavilerinin amacı; üçüz ve dördüzleri mümkün olduğu kadar elimine etmektir.

Dolayısıyla verilen embriyo sayısı son çıkan yönetmelikle 35 yaşına kadar ilk denemede tek embryo, ikinci ve sonraki denemelerde iki embryo, 35 yaş ve sonrasında iki embryo şeklinde sınırlandırılmıştır.

İkiz gebelikler dahi birtakım komplikasyona yol açabilirler.

Bunlar daha erken doğar ve bazen erken doğarak uzun yoğun bakım süreçlerinden sonra bebeklerin ya kaybedilmesi yada sakat olarak hayata devam etmeleri olasıdır.

Tüp bebekte temel amacımız; hastayı gebe bırakmak ve mümkünse tek bir bebek ile gebe bırakmaktır, ikiz, üçüz yaratmak değildir.

 Üç tane çok kaliteli embriyo üçüncü günde anneye nakledildiği zaman gebelik oranı yaklaşık %50 civarında iken tek embryo ile bu oran %20-40 civarındadır.

Eğer anne 3 embryo ile gebe kalırsa bu gebeliklerin yaklaşık %10' unda üçüz, %40' ında ikiz olur ve %50 kadar da tek bebek gelişir.

Dört tane embriyo verilmesi durumunda bu sayılar giderek artar, dördüzler, üçüzler ve ikizler sayısında ciddi bir artış olur ve dediğim gibi bu da hoş olmayan bir durumdur.

Tabi ki ikizleri ve üçüzleri önlemek için tek embriyo transferi de düşünülebilir fakat tek embriyonun gebelik şansı %22-40 civarında olduğu için hastada kabul görmemektedir.

TÜP BEBEK KAÇ KEZ UYGULANABİLİR:

Bunda bir sınır yoktur ama altıncı uygulamadan sonra gebelik şansı azalmaktadır.

Bizim rakamımız 17 ‘dir. Yani 17. ci denemede gebe kalan hastamız mevcuttur bu da insanların çocuk sahibi olabilmek için ne kadar sabırlı olabileceğini, ne kadar dirençli ve kuvvetli olabileceğinin bir göstergesidir.