Hemen Arayın
Yorum Yazyazdır
Normal Gebelik Nasıl Olmaktadır?

Normal Gebelik Nasıl Olmaktadır?


04.12.2010 21:59:39 Ziyaret Sayısı: 7684

NORMAL GEBELİK NASIL OLUŞMAKTADIR

 Tüp bebeğin nasıl olduğunu anlamak için önce bir kadının nasıl gebe kaldığını kısaca anlatmamda fayda var.

 Sperm vajinaya geldikten sonra rahim ağzına ulaşır.

 Rahim ağzında elverişli salgı bulabilir ise ‘’ ki bu sadece yumurtlama günleri civarında elverişli olmaktadır ‘’ oradan da içeri doğru girer.

           Girerken spermin kuyruklarının getirdiği ileri hareketle rahim içi sıvıda yüze yüze yumurtalık kanallarına kadar ilerler.

Bu arada yumurtaya ilerleme yolunda spermlerin büyük bir çoğunluğu kaybedilir.

Sperm kanala girdikten sonra gerek kendi kuyruk hareketi gerekse kanalların içindeki tüycüklerin hareketi ile yumurtalığa doğru yol alır ve kanala girdikten 3- 4 saat sonra yumurta ile karşılaşır.

  Tabi yumurtanın da hikâyesini kısaca özetlememiz uygun olur.

 Bütün bunlar olurken   ( âdetin yaklaşık 14. günleri civarında ) kadının hormonlarının etkisi ile yumurtalıktaki, o ayın seçilmiş yumurtası büyümeye başlar ve yaklaşık 2 cm çapına ulaşınca da yumurtanın kabuğunu delerek dışarıya çıkar.

 Bu arada yumurtanın çatlamadan önce salgıladığı kimyasal maddelerinde etkisi ile yumurtalık kanalının yumurtalığa bakan püskülümsü ucu yumurtalığın üzerine kapanır ve yumurta direk yumurtalık kanalının içine düşer.

 Bundan sonra yumurtalık kanalındaki tüycüklerin etkisi ile ilerleyerek bir süre sonra spermle yumurtalık kanalının ortasında buluşur.

Bu noktada yüzlerce sperm yumurtanın dış kabuğuna yapışır bunu delerek içeri girmeye çalışır.

Bunu genelde sadece bir tanesi başarır ve yumurtanın kabuğundan içeri girer.

Daha sonra sıvıdan geçerek yumurtanın çekirdeğine ulaşır ve burada karşılıklı etkileşim ile döllenme dediğimiz olay olur.

 Yumurta yaklaşık 24 saat sonra ikiye, 48 saat sonra 4 hücreye bölünür…

Birkaç gün sonra da yine yumurtalık kanalındaki tüycüklerin etkisi ile döllenmiş yumurta geriye doğru yol alır ve rahmin içine düşer.

Bu arada çok elverişli hale gelmiş olan rahmin iç zarı üzerine yapışır ve kendi salgılandığı maddelerle zarın derinliklerine yerleşir, kan damarları ile bağlantı kurar ve embriyo veya ilk insan hücreleri burada hızla büyümeye başlarlar.

 Bundan sonra yapılan gebelik testi, gebelik olduğunu gösterir.